niedziela, 28 sierpnia 2016

CZY PEWNOŚĆ SIEBIE MOŻNA WYPRACOWAĆ?

W dzisiejszych czasach bardzo rzadko spotykam się z osobami, których pewność siebie jest na dobrym poziomie. W moim środowisku często zdarzają się przypadki, które wręcz świetnie czują się ze sobą, uwielbiają być w centrum uwagi i bardzo łatwo zawierają znajomości. Istnieje też grupa ludzi, która nie jest otwarta na kontakty, blokuje się i ma problem z pokazywaniem siebie. Wiem, że na początku trudno jest to zmienić, gdyż nie możemy pokonać naszych barier. Ale z pewnością jest to możliwe, co wiem po samej sobie.

Różne sytuacje w życiu i czas składają się na to, że nabywamy doświadczenia, budujemy relacje z innymi, dlatego jest nam łatwiej być odważnym i zmienia się nasze postrzeganie świata. Myślę, że właśnie stosowanie tego w praktyce najlepiej pomaga nam uporać się z nieśmiałością i strachem. Dzięki pokonywaniu naszych słabości i robieniu rzeczy, których się obawiamy, a także podejmując ryzyko, nasz poziom pewności siebie wzrasta. Czujemy, że opinia innych ludzi nie ma dla nas znaczenia, a ponadto bardzo rzadko ktokolwiek nas ocenia. Z każdą sytuacją, w której jesteśmy otwarci, poznajemy nowych ludzi- zmieniamy swoje nastawienie do siebie. Okazuje się, że wcale nie jesteśmy tacy słabi i beznadziejni, a dodatkowo nie ma dla nas już rzeczy, których byśmy się bali.
Osobiście zawsze byłam nieśmiała, miałam blokadę w kontaktach z nowymi osobami, otwierałam się dopiero po jakimś czasie. Nie umiałam się sprzeciwić, powiedzieć nie, wyrazić własnej opinii, często bałam się, co inni sobie pomyślą i jak zaczną mnie postrzegać. Bardzo chciałam to zmienić, zaczęłam czytać książkę o pewności siebie i dotarło do mnie, że ja decyduję o wszystkim i mogę zacząć zmieniać siebie już dziś. Wprowadziłam kilka zmian, początkowo zmuszałam się do podejmowania ryzyka i robienia rzeczy, których bałabym się normalnie. Zmieniło mnie także otoczenie, stałam się oczywiście bardziej dojrzała, ale dzięki temu też lepiej radziłam sobie ze stresem, na który byłam narażona podczas występów na scenie. Z czasem sama robiłam ryzykowne rzeczy i zaczęłam nawet czuć pragnienie robienia czegoś naprawdę ekstremalnego, co raczej nigdy mi się nie zdarzało. Teraz wiem, że pomoże mi to w przyszłości i mam zamiar nadal nad tym pracować.

Jeśli zmagasz się z tym problemem, jesteś nieśmiała i przeszkadza Ci to, spróbuj już dziś zrobić jedną rzecz, która wzbudza w Tobie stres lub strach. Zagadaj do nowej osoby, wyraź swoją opinię na lekcji polskiego, zgłoś się do udziału w konkursie. Pokonaj swoją wewnętrzną barierę, a potem będzie Ci szło coraz lepiej. Wszystko zależy od nas i jeśli coś przeszkadza nam w funkcjonowaniu, nie czekajmy na cud, tylko to zmieńmy! 

6 komentarzy:

 1. Zmiany są potrzebne, jeśli chcemy pokonać swoje słabości i być pewnym siebie :)
  http://dreams-first.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja sama widzę w sobie poprawę, kiedy musiałam zmienić szkołę i dać radę z wieloma problemami moja pewność siebie wzrosła.

  NASZ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 3. Pewność siebie jest ważna, warto ją ćwiczyc :D

  rilseee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja zawsze byłam nieśmiała i w sumie można powiedzieć, że nadal trochę jestem, ale pracuję nad tym i widzę wielki postęp :)
  Obserwuję :) Mój Blog - klik!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja nie mam problemów z nieśmiałością, czasami nawet słyszę, że mam za dużo tej pewności siebie :D
  paulan-official-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. jeju jakie śliczne zdjęcia!
  dirtyunicorns.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń